Originál článku je zde
V komunitě Empowerment Self-Defense (ESD) jsme obklopeni inspirativními lidmi. Tvůrci změn, bojovníci za mír, rebelové a narušitelé nejsou výjimkou, ale pravidlem. Když se cítíme špatně kvůli násilí, které vidíme ve světě, nikdy se nemusíme chodit daleko, abychom našli dávku optimismu. ESD nám vždy poskytne naději.
Jsme rádi, že vám tento měsíc můžeme přinést rozhovor s jedním zajímavým člověkem. Zakladatelka ESD Czechia Linda Štucbartová je podnikatelka, koučka, lektorka ESD a mnoho dalšího. Přečtěte si její inspirativní příběh!
Jak jsi se dostala k ESD?
S ESD jsem se setkala díky osobnímu setkání s Yudit Sidikman v prosinci 2019. Jako přední česká exekutivní koučka jsem se hodně angažovala v posilování postavení žen a byla jsem aktivní i v česko-izraelských vztazích. Zavolal mi bývalý izraelský velvyslanec v Česku Daniel Meron, zda bych se nechtěla setkat s inspirativní izraelskou sociální podnikatelkou. Samozřejmě jsem řekla, že ano, a po několika minutách jsme věděly, že je to setkání srdcí i myslí. Těšily jsme se na další vzdělávací konferenci o prevenci násilí (VPEC), která se měla konat v březnu 2020 v Praze.
Pak přišel Covid, pandemie ukázala potřebu a důležitost opravdu komplexního přístupu k prevenci násilí. Museli jsme odložit VPEC a školení instruktorů ESD na později v roce 2020, pak na rok 2021, jen abychom je zrušili kvůli další vlně Covid. V srpnu 2021 jsem však dostala možnost zúčastnit se iniciativy Train the Trainer v Albánii, která mi pomohla zahájit kapitolu ESD Czechia. Pro účely překladu používám název Sebeobrana pro všechny.
Nakonec jsem v květnu 2022 uspořádala v Praze Train the Trainer. Měli jsme 31 účastníků, 16 školitelů a 20 zastoupených zemí. Certifikaci získala i moje dcera Lada Jirkalová, které bylo tehdy 18 let.
Později v roce 2022 jsem byla nominována na cenu Žena roku a ESD Czechia získala zvláštní ocenění jako Srdcový projekt roku pro hlavní město Prahu. Skončila jsem také jako semifinalista Asociace společensky odpovědných organizací pro SDGs. To není špatný výsledek pro malý hobby projekt na částečný úvazek.
Trénovala s Biankou Urbanovskou na Slovensku a představila ESD v Rakousku a v Keni, kde jsem podpořila matky neurologicky nemocných dětí, které často musí bránit sebe i své děti.
Kdo je tvoje hlavní cílová skupina a proč?
Musela jsem velmi pečlivě definovat svou cílovou skupinu, protože v mé zemi je mnoho poskytovatelů sebeobrany. Víte, že slavná izraelská Krav Maga je československého původu? Proto jsem musela často vysvětlovat, že ESD není další Krav Maga; je mnohem komplexnější.
Já osobně nemám zázemí v bojových uměních, takže se soustředím na cílové skupiny, které „by nechodily do posilovny“. Trénovala jsem lidi s postižením, seniory, přeživší holocaustu, ženy s rakovinou – lidi, kteří se mohou stát cílem předsudečného násilí. Jsem vždy hrdá a pokorná, když vidím nově získanou důvěru lidí, kteří přišli na trénink se strachem, že budou snadným cílem. Transformují svůj systém sebedůvěry a začínají se považovat za tvrdé protivníky, kteří vědí, jak se postavit za sebe.
S dcerou jako další trenérkou jsem se rozšířila i na dospívající dívky. Začala jsem spolupracovat s Chance4Children a díky nim nyní učíme ESD i v dětských domovech. Dospívající dívky a chlapci, kteří strávili většinu svého života v institucionálním prostředí, postrádají základní pochopení pojmů, jako je prevence, hranice, intuice, komunikační dovednosti a deeskalace. Nemusíme zde učit princip „bojuj“, protože ten znají až příliš dobře. Začala jsem také pracovat s dobrovolníky, kteří pravidelně tráví čas s mladými lidmi, abych zajistila, že naše diskuse o sebeobraně neprobíhají pouze během workshopů, ale mnohem déle.
Velké korporace představují poslední segment mé klientely. Duševní pohoda, stanovení hranic, výchova dětí, znalost, jak zabránit přepadení – tyto otázky jsou důležité pro mnoho vedoucích (žen i mužů), s nimiž jsem pracovala. Proto vedle svého lektorování nabízím také workshopy ESD.
Jakou máš další vizi?
Přichází ke mně nová kolegyně Jana Pěchová, která bude ESD Czechia rozvíjet jako neziskovku, abychom mohly žádat o granty a státní dotace. Původně jsem chtěla, aby zůstala sociálním podnikem, protože ženy v sociálních službách jsou standardně nedostatečně placeny, protože tato odvětví jsou velmi podfinancovaná.
Učím se však vybírat si své bitvy a musím bojovat jednu po druhé. Tak jsem se rozhodla mít dvě organizace, jednu pro podnikání a jednu jako neziskovou. Nemohu změnit systém i společnost najednou a ESD Czechia je mou prioritou.
Jsem ráda, že beta verze aplikace MyPwr je venku, protože věřím, že pokud se chceme rozšířit, musíme technologii využívat mnohem více. Kromě toho pomůže přilákat více mladých lidí, stejně jako těch, kteří to potřebují, kteří nemohou opustit své domovy.
Dále bych se ráda zaměřila na nenásilnou komunikaci a prevenci násilí. Uvědomění je klíčem k pochopení, že sebeobrana se nerovná bojovým uměním. Rád bych celý diskurs o výchově k prevenci násilí utvářela tak, aby prezentoval ESD jako komplexní přístup, který je mnohem víc než sexuální výchova nebo fyzická obrana.
Jak tě podporuje tvoje rodina a komunita? Pokud někdy obdržíš negativní komentáře, jak reaguješ?
Podporu mé rodiny, přátel a komunity vidím jako klíčovou. Poděkování patří mému manželovi, který se mnou sdílí chod naší domácnosti a stará se o něj, když jsem zapojena do školení, protože většina z nich se děje o víkendech. Jeden z mých nevlastních synů mi pomáhá s grafikou a webdesignem. A moje dcera Lada je spolutrenérka. ESD se tak pro nás skutečně stalo rodinným podnikem.
Mnohokrát děkuji všem přítelkyním a podporovatelům ženských sítí, kteří se přihlásili na jednotlivé workshopy nebo si objednali firemní workshopy, protože ty financovaly mé pro-bono aktivity. Líbí se mi citát Madeleine Albrightové, že „v pekle je zvláštní místo pro ženy, které nepomáhají jiným ženám.“
Pokud jde o negativní komentáře, přestala jsem jim věnovat pozornost … nebo spíše je teď vidím pozitivně. Mnoho kolegů říkalo věci jako, teď se budou chovat jinak nebo dávat pozor, protože vím, jak bojovat. Na tyto komentáře už nereaguji.
Jednoho dne jsem jela taxíkem na trénink s náručí pomůcek na sebeobranu. Taxikář zahájil konverzaci trochu záludně: „Takže jste na cestě do posilovny nebo na lekci plavání?“
„Ne,“ odpověděla jsem. „Jsem trenérka sebeobrany a jedu na workshop.“
Řekl: „Radši už držím hubu.“
Jeho jízda byla vynikající a nemusela jsem se zapojovat do žádné nechtěné konverzace.
Jak jsi vyrostla jako facilitátor od doby, kdy jsi začala vyučovat ESD?
Mám tu výhodu, že mám více než 20 let praxe facilitace, lektorování a koučování. ESD však přidává další vrstvu: naslouchání, práci se skupinami, věnování pozornosti detailům a neustálému učení.
Pro mě je výuka ESD o tom, stát se nejautentičtější verzí sebe sama, zcela zranitelnou a připravenou pomoci.
Kdybyste mohli světu říct jednu věc o ESD, co by to bylo?
ESD je skutečně transformační cesta. Jak pro klienty, tak pro trenéry. Připojte se k nám na této jízdě!
O Lindě
Linda Štucbartová pochází z Prahy. Je přední podnikatelkou, koučkou a aktivistkou. Je zakladatelkou ESD Czechia. Její společnost Diversio realizovala projekty Women in Tech, uspořádala 1. česko-izraelský hackathon na téma Respekt na univerzitách a organizovala podnikatelské mise do Izraele pro podnikatelky a další projekty.
Linda byla nominována na Ženu roku 2022 a ESD Czechia získala ocenění Srdcový projekt roku pro hlavní město Prahu. Projekt ESD Czechia se navíc umístil v semifinále soutěže SDGs v kategorii Rozvojová spolupráce, mír a partnerství.
Linda žije v Praze se svým manželem a dvěma dospívajícími dětmi.