Linda a Lada. Máma a dcera. Jedna milovnice tabulek a organizování, druhá srdcem obchodnice hýřící neustále novými nápady. Jak jim s těmito povahami funguje rodinný byznys? Čemu se vůbec věnují a jak pomáhají (nejen) slabším jedincům z řad české společnosti?
Společný obchodní příběh Lindy Štucbartové a Lady Jirkalové se začal psát pár let zpět, když měla Lada vycestovat do Kanady. „Tehdy jsem si říkala, že jsem jí jako matka dala úplně vše a připravila ji na život. Pak mě ale napadlo, že jsem s ní neprobírala, jak se bránit, a tak jsem začala hledat nějaký kurz sebeobrany, který by byl praktický, ale zároveň uzpůsobený tomu, že ani jedna neholdujeme bojovému umění,” vzpomíná Linda. ,,Nakonec jsme se účastnily kurzu Krav Magy, ale popravdě to byly jen tři hodiny utrpení,“ doplňuje Lada, které v té chvíli přišlo neuvěřitelné, že u nás neexistuje koncept pro ty, kteří se nechtějí rvát, jen se chtějí umět v případě nouze bránit.
Intenzivní hledání vhodného kurzu se naštěstí dostalo ke zdárnému konci, jen nejspíš úplně jinému, než Linda původně očekávala, a to zejména díky působení v Česko-izraelské smíšené obchodní komoře. Právě tam se totiž seznámila se zakladatelkou unikátního přístupu a celosvětového hnutí ESD Global. Projekt ji zaujal natolik, že měla dokonce ambici stát se certifikovanou lektorkou metody, kterou ESD Global zaštiťuje, nicméně plány jí bohužel překazila pandemie. Vycestovat mohla až v roce 2021, kdy spolu s izraelskými lektory vyrazila do Albánie. O rok později už trénovala i v České republice.
Stala se tak vůbec prvním člověkem v naší zemi, který se touto metodou odborně zabýval. Dlouho ale sama nezůstala. „Vedly jsme doma diskuse, jestli bych na trénink, který mamka pořádala, mohla taky. Nakonec jsem i přesto, že mě to hodně zajímalo, odmítla kvůli škole. Jedna z účastnic ale na poslední chvíli kurz odřekla, a tak jsem sdělila mamce, ať nikoho nehledá, že pojedu já,“ říká Lada, která je nyní lektorkou ve druhém levelu.
Její maminka je pak ještě o jeden level výš, přičemž každý posun se rovná zhruba roční praxi podložené počtem odučených hodin, osob i odevzdanými kazuistikami, ve kterých se rozebírá, co se na dané lekci dařilo i nedařilo, co si klienti odnesli nebo v čem byla daná skupinaspecifická.
A právě o specifika skupin nemají Lada s Lindou rozhodně nouzi. Poskytují totiž kurzy pro všechny bez omezení, nicméně speciální pozornost se snaží věnovat zejména ohroženým menšinám jako jsou například lidé s určitým druhem postižení, šikanovaní jedinci i starší lidé. Navíc se nebojí ani těžších případů – věnovali se třeba výuce sebeobrany chlapce s vývojovou afázií či nevidomého muže.
„V naší společnosti totiž vzrůstá agresivita zejména vůči těmto slabším jedincům, seniorům, dětem nebo osobám z jednotlivých náboženských skupin, což se odráží i do celospolečenských statistik – s násilím vůči své osobě se v životě setká každá třetí žena, každé čtvrté dítě, každý šestý chlapec a každý desátý muž,“ říká Linda.
Proto se ženy rozhodly svůj zážitkový kurz šířit mezi lidi z různých společenských vrstev, aby měli všichni stejnou šanci se v případě potřeby bránit. „Stavíme na pěti základních prvcích – mysli, zakřič, utíkej, bojuj, sdílej. Samotný kurz ale není nikdy stejný, každý z nich totiž sestavujeme klientům na míru, protože se od sebe navzájem liší svými potřebami. Rozdíl je třeba i v jednotlivých pohlavích – zatímco ženy učíme říct si o pomoc a strhnout na sebe pozornost, u mužů je to hodně o uklidnění, deeskalaci a ovládnutí ega. Úplně nejjednodušší je proto navštívit naše webové stránky, na kterých najdete letáky i kontaktní formulář, do kterého uvedete, co zrovna řešíte za situaci. My vám na základě těchto informací přichystáme kurz na míru. Zároveň se snažíme vycházet maximálně vstříc i co se týče prostorů – stačí nám jedna velká místnost a chodba,“ vysvětlují jednohlasně. „Učíme lidi prevenci, nastavování hranic, dodáváme jim sebevědomí. Také probíráme, za co stojí bojovat a za co už ne. Na náš kurz se jednoduše vyplatí jít i když si myslíte, že vás žádné napadení ani situace tomu podobná v životě nečeká. Tyto techniky vám totiž pomůžou v každodenní komunikaci a třeba díky nim jednou pomůžete někomu z vašeho okolí,“ dodávají.
Příprava kurzů i jejich samotné vedení je velmi časově náročné. Je tak třeba, aby spolu Lada s Lindou trávily velké množství času. Že vás napadá otázka, jak to spolu zvládají? „Na to, že jsme v podstatě rodinná firma, spolu fungujeme až překvapivě dobře. Je sice náročné vydupat něco úplně ze země, ale já se nevzdávám,“ říká Lada. „Souhlasím. Já sama jsem několikrát zvažovala, že to zabalím a vždycky to byla právě má dcera, která mě povzbudila a řekla, ať se nevzdávám, že jsme do toho daly spoustu času a má tak smysl to ještě zkusit,“ dodává Linda.
Zároveň je ale třeba stále myslet na chvíle, kdy práci hodí za hlavu a budou spolu trávit čas jako rodina. „Od toho jsem tu spíše já. Ta, která hlídá work-life balance a občas musí říct, že teď jsme tu jako matka a dcera, protože samozřejmě sklouzáváme k tomu, že jakmile se vidíme, začneme hned řešit práci. Jinak nám ale vše moc dobře funguje, já jsem totiž milovnice organizování a tabulek, maminka je naopak ta, která kurzy prodává, má neustále nové nápady a je takovou naší tváří,“ říká Lada. „Já jsem opravdu ten živel, oheň a Lada ta síla, která mě dokáže zklidnit,“ doplňuje s úsměvem Linda.
Boj na zemi je jednoduše to poslední, co chcete. Proto jsou naše kurzy postavené zejména na prevenci, komunikaci a deeskalaci. Přece jen – vyhraná bitva je ta, ke které vůbec nedošlo.
– Linda a Lada, Sebeobrana pro všechny
Článek převzat z webu: https://zenysro.cz/rss/ucime-techniky-ktere-vam-zachrani-zivot-i-pomuzou-v-kazdodennich-situacich-rikaji-trenerky-sebeobrany-pro-vsechny/